Zprávy z akcí

Běží celá škola

V úterý 1. 6. 2021 na Den dětí se uskutečnil na naší škole tradiční závod Běží celá škola.

Děti ze všech tříd postupně změřily síly v běhu kolem areálu naší školy, jenž měří cca 600 m.

Všichni bojovali o nejlepšího běžce/běžkyni třídy a také o nejlepšího běžce/běžkyni celého 1. a 2. stupně.

Nejrychlejší na 1. stupni byli : Magda Urbánková z 5.C a  Jan Hrubý z 5.A.

Nejrychlejší běžkyní na 2. stupni se stala Karla Hadačová z 7.C a z chlapců byl nejúspěšnější Filip Pekr z 8.A

 

Vítězům gratulujeme a všem dětem děkujeme za účast. Těšíme se opět za rok !

 

 6.9. - 18.9. 2020  adaptační kurz 6.B 

Ve středu 16.9. 2020  navštívilo 19 žáků golfový tréninkový areál v Kostelci na Hané, kde se  seznámili se základními dovednostmi tohoto krásného sportu. Za teplého počasí si vyzkoušeli odpaly, patování i čiping a také si zahráli turnaj na body. Jedno ze stanovišť organizoval předseda golfového klubu pan Vrbický a na druhé dohlížela manažerka golfového areálu  paní Vrbická. Tréninkový tým posíllili oba tělocvikáři, kteří byli nápomocni všem žákům svými radami. 

Od čtvrtka 17.9.2020  se žáci přesunuli do kempu Žralok v Plumlově. Během dopoledne absolvovali různá ústní cvičení a sezení se školní psycholožkou Mgr.S.Blahovou. Zahráli si minigolf v Mostkovicích, kam došli pěšky kolem Plumlovské přehrady. Odpoledne si vyslechli informace k lukostřelbě v blízkosti kempu a vyzkoušeli si ji v praxi. Večer následovala stezka odvahy a opékání špekáčků s večerem plným písní při kytaře.

V pátek 18.9. 2020 byly přichystány různé hry družstev v netradičních disciplínách. Využili jsme i obří nafukovací trampolíny v kempu Žralok. Vše jsme završili vybíjenou smíšených družstev. Celá akce se nám velmi pěkně vydařila.

Vypracoval Mgr. Leoš Faltýnek

 

 

Okresní kolo zeměpisné olympiády

Dne 25. 2. se vítězové školního kola zeměpisné olympiády zúčastnili kola okresního, které se konalo na ZŠ Majakovského.  I ve velké konkurenci se našim žákům dařilo. Mezi šesťáky se na krásném 5. místě umístila E. Zavadilová, v kategorii 7. tříd obsadil V. Cygal 11. místo a mezi nejstaršími 9. ročníky  se J. Mlčoch umístil na 6.místě. Za pěknou reprezentaci školy děkujeme!

 

J. Hrubá

 

Okresní kolo olympiády v anglickém jazyce

Dne 17.2. 2020 se konalo okresní kolo olympiády v anglickém jazyce na ZŠ E. Valenty v Prostějově.  Naši školu reprezentovali čtyři vybraní žáci. V kategorii IA se mezi třiceti soutěžícími z celého okresu umístila Monika Nováková ze 7.A na krásném sedmém místě a Martin Růžička ze 7.C obsadil desátou příčku. Kategorii IIA pro žáky 8. a 9. ročníků reprezentovaly Zuzana Zapletalová z 8.A a Ema Lorenčíková z 8.B. Ve velké konkurenci 32 soutěžících si Zuzana Zapletalová vybojovala 2. místo a postupuje tak do krajského kola, které se bude konat v Olomouci.

 

Gratulujeme a moc děkujeme za perfektní reprezentaci naší školy!

 

LVK 2020

 

Od 26. 1. do 30. 1. 2020 proběhl na naší škole ZŠ Prostějov, ul. Dr. Horáka - Lyžařský výcvikový kurz. Už potřetí jsme navštívili ski areál Kralický sněžník a ubytovali jsme se na chatě Štvanice ve Stříbrnicích pod Kralickým sněžníkem. LVK se zúčastnilo 42 nadšených začínajících i pokročilých lyžařů vedeni 5 ostřílenými pedagogy -  ve složení: Mgr. V. Volčko (vedoucí kurzu, zdravotník a druhý expert u 4. družstva), Mgr. Pavlína Radičová (expert u 1. družstva), Mgr. I. Vykydalová (expert u 2. družstva), Mgr. L. Faltýnek (expert u 3. družstva) a Mgr. J. Hrubá (první expert u 4. družstva). První den došlo k rozřazení do družstev a osahání si lyžařského terénu. Začínajících lyžařů bylo neuvěřitelných 20 „kousků“. Zbytek byl podle výkonnosti rozdělen do prvního a druhého družstva. Druhý den už začal ostrý výcvik, kdy za neustálého mazaní otlačených holení a nártu jsme z dětí dostávali to nejlepší, co v nich bylo. A to se nám také povedlo. Všichni účastníci LVK na konci kurzu „sjeli“ kopec a zúčastnili se slalomových závodů. O večerní zábavu se postupně starali jak učitelé, tak jednotlivé třídy zvlášť. Zažili jsme různé známé i neznáme společenské a pohybové hry, při kterých byla vždy velká zábava. Počasí nám naštěstí přálo a bůh „Kraličáku“ stál při nás. Okusili jsme všechny typy horského počasí, od sluníčka a modré oblohy, až po sněžení, vítr a mlhu. Zkrátka zima jak má být. Ubytování bylo velice příjemné a myslím, že žáci mohou potvrdit skvělou domácí kuchyni chaty Štvanice. Závěrem bych chtěl poděkovat všem zúčastněným žákům i učitelům, že vše proběhlo bez úrazu a kázeňských problémů. Sportu zdar!!!                                                  Mgr. V. Volčko

 

 

Fyzikální olympiáda 2019/2020

Během podzimu proběhlo školní kolo FO, do kterého se zapojilo několik žáků naší školy. Řešení nakonec odevzdali 4 žáci : B. Ivanyk  8.C (7b.), M. Bureš  8.C (11b.), J. Černý 8.A (23,5 b.), D. Ševčík 9.A (6b.). 25.1.2020 se Jan Černý  zúčastnil okresního kola FO, kde získal 12 bodů a obsadil 5. místo. Byl jediný zástupce základních škol, zbytek tvořili gymnazisté.

 

Děkuji všem za účast.        Mgr. P. Hlavica

   

Olympiáda v anglickém jazyce

13. a 15. ledna 2020 proběhla na naší škole již tradiční soutěž v anglickém jazyce pro žáky II. stupně -  The School Champion of English. Soutěže se aktivně zúčastnilo celkem 45 žáků v písemném kole. Žáci soutěžili ve dvou kategoriích – kategorie I. – 6.a 7. ročník, kategorie II. – 8. a 9. ročník. Do ústního kola postoupilo pět nejlepších z každé kategorie.  Zde museli žáci prokázat své komunikační schopnosti a využití slovní zásoby z oblasti čtyř tématických celků. A jak to dopadlo? kategorii 6. a 7. tříd se na prvním místě umístila Monika Nováková ze 7.A, druhé místo si zaslouženě vybojoval Martin Růžička ze 7.C a třetí místo si odnesla Karolína Burgrová ze 7.B. kategorii 8. a 9. ročníků zvítězil Jan Mlčoch ze třídy 9.B, druhé místo patřilo současně Emě Lorenčíkové a Aničce Markové z 8.B a třetí příčku  obsadila Adéla Strouhalová z 8.A. Všem účastníkům děkujeme a gratulujeme těm, kteří se umístili na předních místech. 

Mgr. Iveta Vykydalová

Krajský přebor škol v šachu

Ve čtvrtek 9.1.2020 se na přírodovědecké fakultě UP v Olomouci konal krajský přebor škol v šachu. Naši školu reprezentovalo družstvo starších žáků ve složení Jakub Urban, Tomáš Tarkovský, Matěj Burian a František Richter. V obrovské konkurenci 17 družstev jsme obsadili krásné 13. místo.

Mgr. Lukáš Doležel

 

Mladý chemik 2019

V pondělí 16. 12. 2019 proběhlo na Střední škole logistiky a chemie v Olomouci krajské kolo soutěže „Hledáme nejlepšího mladého chemika“. Naši školu reprezentovali tři žáci devátého ročníku (Jan Mlčoch, Lucie Zárubová a Kristýna Greplová). V silné konkurenci 78 soutěžících nedosáhli na přední příčky a obsadili 78., 62. a 60. místo.

                                                                                                                                                             Mgr. Lucie Ščudlová

 

                                                                                                       

 

 

Vánoční jarmark

 

Druhé adventní úterý, jak už je na naší škole zvykem, se projevily blížící se svátky v plné své kráse. Vánoční jarmark by se svým pojetím mohl klidně srovnat s tím, jaké bylo k vidění v rakouském hlavním městě. Vůně čerstvých dobrot, horkého punče, plno sladkostí a velké množství ručně vyráběných ozdob všeho druhu, nabízela každá třída prvního i druhého stupně. Koupit se tak daly dřevěné, keramické, papírové, ale i výrobky z přírodních materiálů. Zvonečky, stromky či svícny všech druhů i tvarů, andílci, korálky, lucerničky a další originální ozdoby, mizely z jednotlivých stolů jako pára nad hrncem. Nápaditost při výrobě žákům ani jejich rodičům rozhodně nechyběla, jeden hezčí výrobek střídal ten druhý. Těžké bylo rozhodování, za co utratit naspořené peníze. Každý si ale zcela jistě přišel na své a pořídil nejeden dárek pro své blízké.

Poznávací zájezd do předvánoční Vídně

Také v letošním roce jsme strávili krásné chvíle na výletě v rakouské metropoli. Ta patří od nepaměti k architektonickým skvostům, jenž navštěvují turisté z celého světa. Na šedesát žáků naší školy tak mohlo obdivovat atmosféru vánoční Vídně. Prohlídka historického centra však nebyla tím hlavním, na co se všichni zúčastnění tolik těšili. Kulturní a vánoční trh před zámkem Schönbrunn okouzlil především kulisou císařského sídla, které jsme měli možnost obdivovat také v jeho útrobách. A že se bylo na co dívat.

 

Ten pravý vánoční sen ale přišel až na hlavním tržišti, kterým bezesporu trh na náměstí Rathausplatz je. Ve vzduchu se vznášela vůně čerstvých dobrot, horkého punče či pražených mandlí. Zhruba sto padesát prodejních stánků nabídlo nespočetné množství vánočních dárků, ozdob, tradiční řemeslné výrobky, sladkosti a mnoho dalšího. Však také většina z nás si nějaký ten dárek či suvenýr z tohoto krásného místa odvezla domů, kam jsme se plni zážitků spokojeně vrátili.

 

Mikulášská nadílka

Je již na naší škole tradicí, že žáci devátého ročníku připravují mikulášskou nadílku pro své spolužáky z 1.stupně. Letos tomu bylo také tak. 5.prosince chodil na 1.stupni Mikuláš se svou družinou čertů a andělů a nosil dětem sladkosti. Akce se všem velmi líbila.

Okresní kolo přeboru družstev škol v šachu

 

22. listopadu proběhlo okresní kolo přeboru družstev škol v šachu. Naši školu reprezentovali mladší i starší žáci. Starší žáci: Jakub Urban, Tomáš Tarkovský, Matěj Burian a Michal Gőtz obsadili krásné druhé místo a postupují do krajského kola. Všem našim žákům gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.

Exkurze do Prahy 

Dne 21.11.2019 se žáci osmých ročníků zúčastnili jednodenní exkurze do Prahy. Po příjemné cestě vlakem jsme si udělali pěší procházku a prohlédli si Václavské náměstí, Staroměstské náměstí a Obecní dům. Poté následovalo vzdělávací představení v krásných prostorách Hudebního divadla Karlín s názvem Jak se dělá muzikál, kde vystupovala spousta známých herců a zpěváků. Exkurze se vydařila a žáci si odvezli spoustu krásných zážitků.

 

                                                                                                   Mgr. Iveta Vykydalová

 

Projektový den – Sametová revoluce – 30 let svobody

Ve dnech 15. 11. – 19. 11. si žáci 9. ročníků připravili projektový den s názvem Sametová revoluce – 30 let svobody. Žáci utvořili libovolné skupinky a potom na dané téma vypracovali v PowerPointu prezentaci. Tyto prezentace obsahovaly základní informace a dobové fotografie, které vybrali ze svých rodinných zdrojů. Jejich velkým úkolem bylo udělat i rozhovor s pamětníkem z dob socialismu. Žáci často oslovili své prarodiče či rodiče, kteří ochotně na jejich otázky odpovídali. Aby však navodili správnou dobovou atmosféru, přinesli si i vhodné oblečení, které se v té době nosilo. Takto připravený program potom odprezentovali všem 6. ročníkům.

 

Touto cestou proto chceme poděkovat všem zúčastněným žákům i rodinným příslušníkům, kteří celý projekt podpořili. 

 Sametová Třicítka – Muzeum Prostějovska – Galerie Špalíček

Ve dnech od 12.11. do konce listopadu navštíví žáci 7. , 8. a 9. ročníků výstavu na téma Sametová Třicítka. Připomenou si poslední velký dějinný zvrat v naší společnosti, od kterého už uplynulo 30 let. Bodem zlomu v procesu přechodu od totality k demokracii byly události na Národní třídě v Praze dne 17. 11. 1989. Výstava přiblíží také průběh těchto dnů na Prostějovsku. Žáci jsou po celou dobu do programu aktivně zapojeni, odpovídají na otázky, přemýšlí nad klady a zápory totalitního systému a na závěr programu vytvoří animaci, která jim byla zadána na tabletu. 

 

 Exkurze - Vítkovice

Ve čtvrtek 14. listopadu 2019 se pro žáky školy konala přírodovědná exkurze. Žáci šestého ročníku navštívili Národní kulturní památku Dolní Vítkovice. Na začátku prohlídky byli žáci rozděleni do tří skupin, nasadili si ochranné přilby a s průvodcem absolvovali okruh areálem. Seznámili se s historií výroby železa, prohlédli si části vysoké pece. Žáci se projeli i skipovým výtahem. Prohlídku zakončili na vrcholu Bolt Tower, což je šroubovicová nástavba Vysoké pece č.1 do výšky 80 metrů. Díky nádhernému počasí měli rozhled na celý areál i na pohoří Moravskoslezských Beskyd.

Exkurze se všem líbila a splnila svůj účel.                                Mgr. Petr Hlavica

 

 

 

Bruslení

Dne 11.11. 2019  naše škola využila, jako jedna z prvních, možnost bruslení na náměstí T.G.Masaryka v Prostějově. Naši žáci ze sedmých tříd se zúčastnili této tradiční aktivity v hojném počtu. Byli velmi spokojeni s ledem i možností  půjčení bruslí zdarma.
Po bruslení hned kladli otázku , kdy půjdeme opět. Za tuto možnost děkujeme vedení města a těšíme se na další.....

Mgr. Leoš Faltýnek

 

Halloween

1.11. 2019 jsme si na druhém stupni připravili pro naše šesťáky již tradiční akci v anglickém jazyce – Halloween. Dvojice žáků si mohly zasoutěžit v různých disciplínách na jednotlivých stanovištích u žáků z 9. ročníků. Soutěžilo se v hodu krysou a pavoukem, skládání puzzle, žáci si mohli sáhnout do tajemné krabice a uhádnout její obsah, vyzkoušet si svůj postřeh a procvičit si paměť. Vítězné dvojice z každé třídy obdržely sladkou halloweenskou odměnu a vyhodnoceny byly také nejlepší a nejstrašidelnější masky z každé třídy. Všichni jsme si halloweenské dopoledne užili.                                                      

                                                                                                  Mgr. Iveta Vykydalová 

  

Dějepisná exkurze do Prahy

 

Dne 2. – 4. 10. 2019 se žáci 9. ročníků zúčastnili poznávací dějepisné exkurze do Prahy. Navštívili mnoho významných památek, které toto starobylé město nabízí. Nejprve se žáci projeli lanovkou na Petřín. Potom se krátkou procházkou dostali do areálu Pražského hradu, kde mohli obdivovat chrám sv. Víta, Zlatou uličku a baziliku sv. Jiří.  Další jejich kroky směřovaly na Malostranské náměstí. Večer byl pro žáky připraven bohatý kulturní program v podobě návštěvy Divadla ABC a hry Pan Kaplan má třídu rád. V hlavní roli se představil Oldřich Vízner. Druhý den mohli zhlédnout Karlův most, Lennonovu zeď, Staroměstské a Václavské náměstí. Nesměla však chybět také návštěva Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. Večer se potom prošli krásně osvětlenou noční Prahou. Třetí den žáci navštívili historické hradiště Vyšehrad. Cesta poznání byla ukončena prohlídkou pravoslavného chrámu svatého Cyrila a Metoděje, kde měli možnost nahlédnout i do krypty, ve které se ukrývali parašutisté. 

 

 

 

 

Dýňodlabání

 Ve čtvrtek 3. října 2019 se uskutečnila soutěž Olomouckého kraje Dýňodlabání pro ZŠ v rámci podzimní výstavy Flora Olomouc. Účastníci soutěže dlabali a zdobili dýně, které následně zhodnotila odborná porota. Naše žákyně Lucie Novotná a Simona Kýrová ze třídy 8.B získaly krásné 1. místo v kategorii A, do které spadali účastníci, kteří si přinesli vlastní vypěstovanou dýni. Všichni soutěžící obdrželi věcné ceny na památku této vydařené akce. Výherkyním gratulujeme!

 

Liška Mia na návštěvě ve škole

Zajímavé setkání zažili žáci 2. a 3.tříd v pátek 4.10.2019. Navštívit je přišla živá, ochočená a samozřejmě očkovaná liška. Procházela se po tělocvičně i venkovní učebnou, nechala se hladit a dokonce se i prospala. Děti se dozvěděly spoustu nového nejen o liškách ale také o přírodě a současných problémech.

 Na počátku všeho byl nápad…

…nápad udělat „něco“ s nevyužitým vnitřním atriem sevřeným ze všech stran školní budovou. Po celých 40 let, co škola stojí, rostla v atriu jen tráva, 3 ovocné stromy a majestátní bříza. Vše se změnilo na podzim roku 2018, kdy se na webových stránkách Státního fondu životního prostředí ČR objevila Výzva č. 16/2017 k předkládání žádostí o poskytnutí podpory. Výzva byla určena základním a mateřským školám a týkala se vybudování zahrady nebo učebny v přírodním stylu. 85% finančních nákladů na realizaci by hradil SFŽP, zbylých 15% pak zřizovatel – Statutární město Prostějov.

     Nápad se nám líbil, takže jsme zkusili vytvořit projekt s názvem „Příroda učí s námi“, ve kterém jsme popsali, jak bychom si představovali budoucí využití učebny a s pomocí zahradní architektky i vzhled atria, ve kterém bude učebna umístěna. Do našeho nápadu jsme zapojili i žáky školy, kteří se měli ve výtvarné výchově pokusit navrhnout vzhled učebny a v hodinách českého jazyka se zase zamyslet nad budoucím využitím.

     To už jsme ale spolupracovali se zahradní architektkou, která navrhla celkový vzhled učebny s použitím výhradně přírodního materiálu – dřeva. Spolupráce se zpočátku zdála přínosná, návrh se nám moc líbil. Problém ovšem nastal v okamžiku, kdy jsme vypsali výběrové řízení na zhotovitele učebny. Rozpočet zpracovaný architektkou bohužel neodpovídal reálným cenám, byl podhodnocen a navíc v něm nebyly zahrnuty zvýšené náklady související s pracemi, neboť vstup do atria je možný pouze přes vnitřní chodby školy, takže se nemohla použít žádná těžká technika. 

     Reálně tedy hrozilo, že se projekt neuskuteční, protože nám v rozpočtu na realizaci učebny chybělo necelých 120 000,- Kč. Pomohl zřizovatel. Rada města Prostějova na své schůzi souhlasila s navýšením finančních prostředků, takže vysoutěžená firma se ihned pustila do práce. Pomohli ale i žáci a rodiče sdružení v SRPŠ s výsadbou rostlin a keřů.

     Učebna se oficiálně otevřela 30. září 2019 za přítomnosti mnoha vzácných hostů, např. náměstkyně primátora Ing. Milady Sokolové, bývalé náměstkyně primátorky a současné ředitelky SZŠ Mgr. Ivany Hemerkové, Mgr. Petra Ošťádala, předsedy školské rady nebo Mgr. Veroniky Stražické, předsedkyně SRPŠ. Dokončení učebny proběhlo těsně před prázdninami, přes letní měsíce se všechno krásně rozrostlo a zazelenalo a v půlce září žáci spolu s učiteli dosadili cibuloviny a zbylé prostory zatravnili a zamulčovali kůrou. Součástí učebny jsou kromě tradičního vybavení stoly a židlemi také budka pro netopýry, meteostanice, ukázky hornin a minerálů, budky pro ptáky, ale i panel s připomínkou toho, za kolik let se v přírodě rozpadnou vyhozené odpadky z plastu, plechu, papíru… Z rostlin a dřevin, kterým se v učebně jistě bude dařit, stojí za zmínku kdouloň nebo šalvěj přeslenitá, neboli „babské ucho“, známé z filmu „Dívka na koštěti“.

     Učebna bude sloužit nejen žákům naší školy, kteří se o ni budou i starat, ale i dětem z mateřských škol, pro které budeme v průběhu roku pořádat různé environmentální programy.

     Na počátku všeho byl nápad a na konci vybudování přírodní učebny. Děkujeme všem podporovatelům, kteří věřili stejně jako my, že se dílo podaří.

 

Venkovní EVVO učebna je hotová

V pondělí 30.9.2019 slavnostně otevřeme venkovní envrinmentální učebnu, na jejíž realizaci se podíleli nejen odborníci ale i žáci a rodiče. Je určena k výuce, relaxaci i pořádání kulturních a vzdělávacích akcí nejen pro naše žáky, ale i veřejnost a okolní mateřské školy.

O pohár primátora města Prostějova

V pátek 20. 9. 2019 proběhl již 6. ročník soutěže s názvem O pohár primátora města  Prostějova. Soutěže se zúčastnili žáci 7., 8. a 9. tříd všech prostějovský škol. Akce proběhla v lesoparku Hloučela a byla zaměřena na vytrvalostní běh s plněním branných úkolů (zdravověda, střílení z praku, plazení + hod granátem, poznávání rostlin a ptáků…). Žáci 8. B ve složení Eliška Grulichová, Aneta Kytlicová, Radim Nováček a Vojtěch Marek získali 3. místo (celkem 17 týmů). Žáci 9. B ve složení Natálie Klimešová, Nikola Stančíková, Filip Chyba a Matěj Zavadil získali 2. místo (celkem 16 týmů).

Výsledky našich žáků:

7. A  - 6. místo         7. B - 8. místo     7. C  - 7. místo 

8. A -  5. místo         8. B  - 3. místo     8. C -  12 místo

9. A  - 12. místo       9. B  - 2. místo

V Prostějově dne 25. 9. 2019

 

Zpracovala: Mgr. Pavlína Radičová

 

DEN BEZ AUT

Žáci 2.C se dne 19.9. zúčastnili tradiční akce Den bez aut pořádané partnery Zdravého města v Kolářových sadech.Děti si mohly vyzkoušet řadu disciplín (např. jízdu na koloběžkách, dopravní pexeso,házení šipkami),ve kterých prokázaly své vědomosti i obratnost. Můžeme se pochlubit skvělým výkonem naší žákyně Leontýny Všetičkové, která v běhu dívek zúčastněných prostějovských škol získala 1. místo.

Akce se dětem velmi líbila.

 

 

 

Aréna her

Dne 6.9. 2019 se zúčastnila naše škola  prestižní soutěže základních škol Prostějova - Aréna her, v rámci akce Burza volného času. Reprezentaci naší  školy tvořilo 5 žákyň a 5 žáků devátých tříd.
Po tuhých bojích naši žáci obsadili hezké 3. místo a získali cenu - výlet Litovelským Pomoravím na koloběžkách.
Za vzornou reprezentaci děkujeme.

Sběr papíru – Soutěž s panem Popelou

Také v letošním školním roce 2018/2019 jsme se zúčastnili sběru papíru – Soutěž s panem Popelou. Sběr papíru má na naší škole dlouholetou tradici. Probíhá ve dvou vlnách a to na podzim a na jaře. Ve sběrný týden mohou rodiče a žáci nosit papír na školní dvůr, kde je přistaven kontejner na papír od firmy FCC. U sběru vždy velmi kvalitně pomáhají žáci z 9. tříd. Nasbíraný papír mohou žáci nosit i v průběhu roku do firmy FCC, kde jsou jim donesená kila papíru zapsána. Do sběru jsou zapojeny všechny třídy a hlavně na prvním stupni jsou místa v žebříčku sběru pečlivě hlídána třídními učitelkami. Soutěž na naší škole končí začátkem června. Závěrem bych chtěl poděkovat všem zúčastněným třídám a pochválit nejlepší sběrače papíru na škole za dobře odvedenou práci.

Zde jsou přiloženy výsledky I. stupně, II. stupně a nejlepší sběrači na škole.

 

Třída:

Sběr papíru celkem kg:

1.

5.C

5710,5

2.

2.A

2716,5

3.

5.A

2445,8

4.

2.B

1598,5

5.

3.A

1535,5

6.

4.B

1424

7.

4.C

1006,5

8.

5.D

980,5

9.

1.B

961

10.

1.A

851

11.

3.C

753

12.

3.B

632

13.

4.A

480,5

14.

1.C

471,5

15.

5.B

185

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I. stupeň celkem: 21751,5 kg 

 

 

Třída:

Sběr papíru celkem kg:

1.

7.B

1477

2.

7.A

1218,5

3.

6.B

905

4.

9.B

873,5

5.

8.A

518,5

6.

8.B

485

7.

9.A

326

8.

6.C

317

9.

6.A

298

10.

7.C

275,5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 II. stupeň celkem: 6694 kg

Nejlepší sběrači:

 

Třída:

Příjmení a jméno:

Celkem kg:

1.

5.C

Bílý Jan

2920

2.

5.A

Czerneková Nelly

1758

3.

2.A

Prokopová Lenka

1240

 

 

 

 

 

   ZŠ Prostějov, ul. Dr. Horáka 24 celkem: 28445,8 kg.

Region jižní Morava – 3. místo ( 47,03 kg na žáka).

                                                                                   Mgr. Vlastimil Volčko.

 

 

Vídeň na koloběžkách

V pondělí 17. 6. 2019 proběhl celodenní výlet na koloběžkách po Vídni. Pro žáky 9.A, 9.B a 8.A to byla odměna za vítězství v prestižní soutěži prostějovských základních škol Aréna her, která proběhla na Burze volného času na podzim roku 2018. Žáci s průvodci navštívili mnoho moderních i  historických částí Vídně (Donau City, Dunajský park, Prátr, Hundertwassehaus, Stadtpark, Karlskirche, Ringstrasse a centrum). Byl to pro ně nejen sportovní zážitek (ujeli cca 30 km), ale i zážitek kulturní a moc si výlet užili.

 

 

LOUČENÍ SE ŠKOLNÍM ROKEM

Další školní rok je za námi a my jsme se ním rozloučili odpolednem plným her, soutěží, jízd na koloběžkách a kárách a samozřejmě diskotékou. Teď už zbývá přivítat prázdniny...

25.ROČNÍK ATLETICKÉ OLYMPIÁDY

Středa 19.6.2019 byla ve znamení sportu a zábavy. Všichni žáci 1.stupně se zúčastnili atletické olympiády, která už má čtvrt století starou historii. Soutěžilo se ve třech disciplinách - hod, skok a sprint. Starší ročníky se utkaly o putovní pohár ve štafetě.

Všichni bojovali statečně - sláva vítězům, čest poraženým!

LET NAD PROSTĚJOVEM

Naši úspěšní fotbalisté si užili svůj dárek: vyhlídkový let.

REPUBLIKOVÉ FINÁLE VE VYBÍJENÉ

Po dlouhých letech se naše dívky z 4. a 5. tříd probojovaly do republikového finále. Strávily 2 dny v krásném prostředí Novopacka, v kempu pod hradem Pecka, kde ve velmi obtížných podmínkách - po dlouhé cestě a vedrech uhrály na antukových dvorcích 14.místo ve výběru toho nejlepšího z celé České republiky. Odbesly si svělé zážitky a bohaté zkušenosti. Díky patří hlavně jejich trenérkám. 

JAZYKOVÁ SOUTĚŽ ANEB UMÍM HEZKY ČESKY

Ve středu  12. 6. 2019 soutěžili vybraní žáci třetího, čtvrtého a pátého ročníku
v jazykových vědomostech a dovednostech.

V disciplínách Čtenář, Spoje, Kouzelná písmenka, Křížovka  a  Práce na interaktivní tabuli  měly děti možnost předvést své čtenářské dovednosti, slovní zásobu, znalosti o autorech dětských knih, práci s textem a interaktivní tabulí,  porozumění textu a znalost pravopisu.

Na prvním místě ve třetích ročnících se umístili žáci III. B, na druhém místě žáci III. A a na třetím místě žáci III. C.

První příčku ve čtvrtých ročnících obsadilo družstvo žáků IV. A, druhou příčku IV. C a třetí příčku IV. B.

Nejvíce bodů v pátých ročnících získala třída V. C, druhé místo V. B, třetí místo V. A a bramborovou příčku získala V. D.

Každý člen vítězného týmu z jednotlivého ročníku byl odměněn knihou, žáci na druhém, třetím a u pátých ročníků čtvrtém místě byli odměněni fixami, gelovými propiskami a drobnými sladkostmi.  Všichni zúčastnění dostali sladkou odměnu za ohromnou snahu, kterou v zápolení předvedli.

 

Dětem se soutěživé odpoledne velmi líbilo a už se prý těší na příští rok, až si znovu poměří své síly.

 

Exkurze Ostružná  5.6. – 7. 6. 2019

Dne 5. 6. až 7. 6.2019 se žáci 8. B zúčastnili poznávací exkurze v Ostružné. První den na žáky čekala bobová dráha v blízkém Petříkově. I když se u některých vyskytly menší obavy, nakonec si ji všichni žáci náramně užili. Další den se nesl ve znamení pěší túry na horskou chatu Paprsek, která leží v nadmořské výšce 1022 m. n. m. Celou exkurzi jsme večer zakončili tradičním táborákem a opékáním špekáčků.

 

 

Konverzační soutěž v německém jazyce

Dne 13.6.2019 proběhla na naší škole konverzační soutěž v NJ v 7. třídách. Na 1. místě se umístila Lucie Foukalová,7.A, na 2. místě Zuzana Zapletalová,7.A a na 3. místě Patrik Ticháček,7.C.


 

Prostějovská koloběžka 2019  

Akce proběhla již šestým rokem přímo v centru rozkvetlého města, na náměstí T. G. Masaryka. Ve čtvrtek 13. června se jí zúčastnili žáci prostějovských základních škol. Naši školu reprezentovala dvě družstva. Aleš Kaprál, Stanislav Elsner, Barbora Procházková a Tereza Kaštylová obsadili 4. místo štafet, Jaroslav Zabořil, Erik Špičák, Natali Švarcová a  Simona Svozilová získali krásné 2. místo štafet.

 Gratulujeme!

 

 

 

Přírodovědná soutěž

V pondělí 3. června na žáky 6. – 8. tříd čekal den plný přírodovědných soutěží a dovedností. Ve skupinkách se pohybovali po stanovištích, kde řešili zajímavé úkoly z fyziky, chemie, přírodopisu a zeměpisu.                                          

Poznávali luční květiny, lidské kosti, nejrůznější druhy minerálů a hornin. Zkoušeli rozlišit odlišné materiály, měřili objem kapalin nebo si vyzkoušeli své znalosti z chemie. U mapy měly za úkol přiřadit zvířata do oblastí světa, kde žijí nebo uhodnout nejznámější stavby světa. Děti tímto prokázaly nejen své znalosti z přírodovědných oborů, ale také schopnost spolupracovat ve skupině a společně se dobrat ke společnému cíli. Na tři nejlepší skupiny v každém ročníku čekaly zasloužené odměny.

 

 Poznávací exkurze do Itálie 

Od pondělí 20. 5. do pátku 24. 5. měli možnost vybraní žáci 9. ročníků navštívit italskou Florencii, Vatikán a Řím. Žáci byli místními průvodkyněmi seznámeni s nejznámějšími pamětihodnostmi těchto krásných a historických měst.

Ve Vatikánu, nejmenším státě světa, si prošli vatikánská muzea se spoustou cenných malířských a sochařských děl, mohli obdivovat Sixtinskou kapli či katedrálu Sv. Petra. Čtvrteční den na žáky čekaly nejznámější perly Říma jako Koloseum, Forum Romanum, Pantheon, Fontána di Trevi nebo Španělské schody a mnoho dalšího. Exkurze splnila naše očekávání a obohatila žáky o mnoho krásných a nezapomenutelných zážitků.

 

 

 

DEN PROTI RAKOVINĚ

 6543,- byla letošní částka, kterou šestice žáků z 9. tříd vybrala mezi svými spolužáky, jejich rodiči a pedagogy ve středu 15.května, kdy jsme se opět zúčastnili celonárodní veřejné sbírky „Český den proti rakovině“.  300 žlutých kytiček našlo své hrdé nositele během chvilky a o velké přestávce už bylo vyprodáno. Všem mnohokrát děkujeme.

 

 

Zlatý list

 

V pátek 10. května 2019 se opět po roce konalo místní kolo přírodovědné stezky Zlatý list pořádané Českým svazem ochránců přírody - regionálním sdružením IRIS.  Žáci 2. a 3. ročníku  soutěžili v těchto přírodovědných disciplínách tvořící jednotlivá stanoviště v biokoridoru Hloučela: savci, hmyz, ryby, geologie, astronomie, ptáci, byliny a stromy.  Přestože počasí příliš nepřálo, naši nejmladší  žáci získali 6. místo. Spolupořadatelé soutěže:  Sportcentrum DDM  Prostějov,  Lesy ČR, VLS Plumlov, Prostějovská hvězdárna  a  Záchranná stanice v Němčicích nad Hanou.

(Mgr.Ivana Vajdová)

Dopravní soutěž mladých cyklistů 

Ve  čtvrtek  16. 5. 2019  proběhl další ročník okresního kola Dopravní soutěže mladých cyklistů, kterého se zúčastnili žáci 5. C. Účast základních škol byla hojná. V kategorii 10 – 12 let se představilo celkem 16 smíšených družstev. Týmy základních škol byly složeny ze dvou děvčat a dvou chlapců, kteří soutěžili i o individuální umístění. Soutěž tvořilo 5 následující disciplín: test z pravidel silničního provozu, jízda zručnosti, první pomoc,  práce s mapou a  jízda po dopravním hřišti. Bohužel počasí soutěžícím příliš nepřálo, přesto naši žáci skončili na osmém  místě. Ze soutěže si žáci odvezli  diplomy a drobné ceny.  

(Mgr. Ivana Vajdová)

 

 

Jarní úspěchy sportovců 1.stupně

Konec dubna  i květen jsou ve znamení fotbalových a vybíjenkářských turnajů. Nejprve se žáci rozehráli v turnaji McDonald Cup, kde v okresním finále 1.-3.ročníky obsadili 3.místo a 4.-5.ročníky 5.místo. Úspěšné tažení fotbalisté potvrdili v Turnaji neregistrovaných hráčů, kde 1.-3.ročníky obsadili 2.místo a na výsledky 4.-5.ročníků netrpělivě čekáme.

Vybíjenkářky dívky i vybíjenkáři chlapci se probojovaly do krajského kola, které proběhne 21.5.2019. 

Soutěž mladých cyklistů přinesla 8.místo z 16 zúčastněných týmů. Doufáme, že tím naše úspěšné tažení nekončí. Poděkování patří všem pedagogům, kteří děti na soutěže připravují.

 

 

Návštěva Muzea v Prostějově

Dne 30. 4. a 3. 5. 2019 žáci 6. ročníků navštívili Muzeum v Prostějově. Pro žáky byl připraven edukační program s názvem Putování pravěkem. Žáci nejprve zhlédli stálou expozici pravěku a následně byl pro ně připravený pracovní list, kde si měli zopakovat nejdůležitější pojmy z celé přednášky.  Velkým zážitkem se pro ně pak staly aktivity z pravěku, které si mohli jednotlivě vyzkoušet.

 

 

Dějepisná exkurze Anthropos Brno

 Dne 2. 5. 2019 se žáci 6. ročníků zúčastnili dějepisné exkurze, která je zavedla do pravěku, a to konkrétně do Pavilonu Anthroposu v Brně. Žáci před samotnou exkurzí absolvovali ve škole malou dějepisnou olympiádu, kde si ověřili své znalosti získané z předchozích hodin. V Anthroposu na žáky čekala komentovaná prohlídka s průvodcem. Avšak největším zážitkem se pro žáky stala replika mamuta v jeho životní velikosti. 

 

 

Dějepisná exkurze Slovanské hradiště Mikulčice 

Dne 26. 4. 2019 se žáci 7. ročníků zúčastnili dějepisné exkurze ve Slovanském hradišti v  Mikulčicích. Pro žáky byl připraven bohatý celodenní program, který nesl název Den s archeologem. Žáci si zde na vlastní kůži vyzkoušeli práci archeologa, mohli se dotknout několik tisíc let starých vykopávek a společnými silami vyzpovídali pana archeologa. Dále absolvovali komentovanou prohlídku s průvodcem, kde navštívili stálou expozici, která je zavedla do 9. století Velké Moravy. Celý den pak zakončili aktivitami v podobě střílení z luku na terč a středověkou hrou špalíkovaná alias Drveník. 

Okresní kolo soutěže „Mladý zahrádkář“

V pátek 26.4.2019 proběhlo na Švehlově střední škole polytechnické v Prostějově okresní kolo soutěže „Mladý zahrádkář“. Naši školu reprezentovalo celkem 6 žáků. V kategorii mladší žáci ZŠ (4. – 6. třída) to byl Tomáš Buřt ze 6.A a Viktor Cygal ze 6.C. V kategorii starší žáci ZŠ (7. – 9. třída) Dana Svozilová a Natálie Šmídová ze 7.B, Dominik Ševčík z 8.A a Jan Mlčoch z 8.B. Soutěžící museli obstát v testu teoretických znalostí z oblasti pěstování rostlin a v praktickém poznávání rostlinného materiálu. Za svoji snahu obdrželi všichni soutěžící od pořadatelů malé občerstvení a balíčky s osivem. Deset nejlepších soutěžících z každé kategorie bylo oceněno ještě diplomem a knižním darem. V kategorii mladší žáci se našim soutěžícím příliš nedařilo. Tomáš Buřt skončil z 37 soutěžících na 35. místě, Viktor Cygal obsadil 30. místo. V kategorii starší žáci se nám dařilo lépe. Z celkem 30 soutěžících obsadil krásné 5. místo Dominik Ševčík, Jan Mlčoch byl 10., Natálie Šmídová 23. a Dana Svozilová skončila na 28. místě.

 Lucie Ščudlová

O pohár Zdravého města Prostějova

 

Ve středu dne 17. 4. 2019 proběhl v hale Sportcentra sedmnáctý ročník soutěže „O pohár Zdravého města Prostějova“. Celkem se zúčastnilo 18 družstev složených z žáků 6. tříd místních škol. Na žáky čekaly různé dovednostní i vědomostní disciplíny. Přes velkou snahu a po těsných výsledcích v jednotlivých disciplínách se nakonec ani jednomu našemu družstvu nepodařilo dosáhnout celkového vítězství. Nicméně žáky soutěž velmi bavila a celkově si ji užili.

IAAF KID´S ATHLETICS

V úterý 26.3.2019 se vybraní žáci čtvrtých a pátých ročníků zúčastnili každoroční soutěže IAAF Kid’s Athletics v nové hale prostějovského Národního sportovního centra.  Jednalo se též o ročník s rekordním počtem účastníků, tj. 210 soutěžících.

Děvčata vybojovala 2. místo z devíti družstev - soutěžila Eva Divišová, Karolína Kiktová, Michaela Vitnerová, Zuzana Kyticová a Ema Gotwaldová.

Družstvo chlapců obsadilo 4 místo z devíti družstev: soutěžil Filip Robeš, Jindřich Polcr, Jakub Štolba, Filip Šponar a Pavel Frelich.

Všem soutěžícím blahopřejeme a přejeme další sportovní úspěchy.

Jitka Chytilová

 

 

 

DEN NARUBY

K tradičním akcím naší školy patří netypická oslava Dne učitelů. Žáci 9. ročníků si na jedno dopoledne vyzkoušeli učitelské povolání – se svými mladšími spolužáky z 1. stupně počítali, psali diktát, zpívali i cvičili.

A ohlasy? Většinu reakcí spojoval názor, že: „Bylo to fajn, ale učitelem být rozhodně nechci…“

 

 

 Chemík 2019

Ve středu 20. 3. 2019 se na Švehlově střední škole polytechnické v Prostějově konalo finálové kolo soutěže „Chemík 2019“. Finálovému kolu předchází internetová soutěž, která probíhá ve třech kolech. Nejlepší řešitelé těchto tří internetových kol postupují do finále. Z naší školy se to podařilo Alise Sachko z 9.B.  Finalisté museli prokázat znalosti periodické soustavy prvků, názvosloví anorganických sloučenin, základních chemických výpočtů a poznat různé druhy chemického skla a pomůcek. V praktické části si v laboratoři vyzkoušeli práci analytického chemika, když určovali přítomnost různých iontů v neznámých roztocích. Ve finálovém kole si Alisa vedla výborně a celou soutěž vyhrála. Odměnou za pečlivou přípravu jí byl tablet, tričko s logem soutěže „Chemík“, hrneček ve tvaru kádinky a  sportovní batůžek. Děkujeme za vzornou reprezentaci školy a přejeme mnoho dalších úspěchů.

 

 

 

 

 

Okesní kolo v přehazované dívek 5.ročníků - 1.místo!

25.2.2019 vybojovaly naše páťačky první místo v těžké konkurenci ostatních základních škol z Prostějova. Družstvo ve složení: Vanesa Odehnalová a Kája Hadačová 5.A, Zuzka Kytlicová 4.C, Anna Čurijová, Adéla Kučerová, Ema Valterová, Agáta Chytilová a Nikola Janečková 5.C, Karolína Kiktová a Emílie Zavadilová 5.D  určitě ještě překvapí ve vybíjené, která nás teptrve čeká. Gratulace:)

Recitační soutěž pro žáky 1.stupně

Soutěž, kterou každoročně pořádá paní učitelka Kratochvilová se těší velké oblibě. Letos se jí 21.2.2019 zúčastnilo 63 žáků! Byli tak skvěle připravení, že vybrat víteze vůbec nebylo snadné. 

I.kategorie 

1. Natálka Rybková 1.B a Deniska Koubková 1.A

2. Max Votroubek 1.A a Michalka Zelená 1.B

3. Ondra Fargaš 1.C a Zdenička Bábková 1.B

 

II.kategorie

1. Adélka Kalábová 2.B a Robin Pekr 3.B

2. Ella Jelínková 2.A a Karin Všetičková 3.C

3. Natálka Říhová 2.A, Kačka Šponarová 2.B a Lucka Plenařová 3.A

 

III.kategorie

1. Eliška Kudelová 4.C a Lucie Matějová 5.A

2. Nikola Snášelová 4.B

3. Zuzana Dostálová 4.C, Julie Papcunová 5.A a Martin Michalec 5.C

 

Blahopřejeme a děkujeme všem, kteří soutěž připravili.

  THE SCHOOL CHAMPION OF ENGLISH

V lednu 2019 proběhla na naší škole již tradiční konverzační soutěž v anglickém jazyce – THE SCHOOL CHAMPION OF ENGLISH. Soutěže se zúčastnilo celkem 38 žáků ve dvou kategoriích – IA - 6. a 7. ročník a IIA – 8. a 9. ročník. První kolo soutěže bylo písemné, žáci si ověřili své dovednosti v poslechu, gramatice, slovní zásobě a porozumění textu. Do druhého kola postoupilo pět nejlepších z každé kategorie. Zde museli žáci prokázat své schopnosti v mluveném projevu.

Vítězové z každé kategorie reprezentovali naši školu v okresním kole olympiády v AJ, která se konala 13.2.2019 na ZŠ E. Valenty. Z této soutěže jsme si odnesli krásné 4. místo v kategorii IIA (celkem 32 soutěžících) , dále 8. místo ve stejné kategorii a 11. místo v kategorii IA (celkem 27 soutěžících). Děkujeme našim žákům za velmi dobrou reprezentaci školy v okresním kole.Vlednu 2019 proběhla na naší škole již tradiční konverzační soutěž v anglickém jazyce – THE SCHOOL CHAMPION OF ENGLISH. Soutěže se zúčastnilo celkem 38 žáků ve dvou kategoriích – IA - 6. a 7. ročník a IIA – 8. a 9. ročník. První kolo soutěže bylo písemné, žáci si ověřili své dovednosti v poslechu, gramatice, slovní zásobě a porozumění textu. Do druhého kola postoupilo pět nejlepších z každé kategorie. Zde museli žáci prokázat své schopnosti v mluveném projevu.

 

Vítězové z každé kategorie reprezentovali naši školu v okresním kole olympiády v AJ, která se konala 13.2.2019 na ZŠ E. Valenty. Z této soutěže jsme si odnesli krásné 4. místo v kategorii IIA (celkem 32 soutěžících) , dále 8. místo ve stejné kategorii a 11. místo v kategorii IA (celkem 27 soutěžících). Děkujeme našim žákům za velmi dobrou reprezentaci školy v okresním kole. 

Dopravně - sportovní - zdravotní soutěž

Poprvé se konala pro žáky 5.ročníků 9.1.2019 v hale DDM a přinesla nám 1.místo pro Ondřeje Hájka z 5.A a 2.místo pro Filipa Robeše také z 5.A. Poměřili jsme síly se základními školami Valenty a Melantrichova. Jsme rádi, že se děti hýbou rády!

Florbal na ledu

Čtvrtek 20.12.2018 přinesl našemu florbalovo-hokejovému týmu parádní 2.místo ve 2.ročníku florbalu na ledu pořádaného DDM pod záštitou Magistrátu města Prostějova a OC Zlatá brána. Kluci se rvali o prvenství do poslední chvíle. Gratulujeme k úspěchu a děkujeme p.uč.Faltýnkovi za přípravu i podporu do samého konce.

Šablony II 

Od ledna 2019 rozjíždíme další projekt, dětem nabídneme čtenářské a jazykové kluby, badatelské kluby a kluby deskových her. Začne u nás také pracovat školní asistent a kariérový poradce.

Mikulášská nadílka

6.prosince dostali žáci 1.stupně od Mikuláše a družiny čertů a andělů mikulášskou nadílku. Stačilo jen zazpívat nebo říci krátkou básničku. Je to na naší škole již mnohaletou tradicí a všichni se na tento den velice těší.

 

 

 

 

Vánoční jarmark a charitativní akce

 

Adventní dobu jsme na ZŠ Dr. Horáka otevřeli již tradičním jarmarkem, na kterém se žáci svým blízkým pochlubili vlastnoručními výrobky a dobrotami, které upekli spolu s rodiči. Mezi jednotlivými třídními „obchůdky“ se vyjímal krásně nazdobený stromeček, ke kterému žáci druhého stupně nanosili kupu dárků pro děti z dětských domovů a azylových center. Všechny třídy naplnily své „KRABICE OD BOT“  a společně se svými učiteli se tak žáci už druhým rokem ochotně zapojili do stejnojmenné charitativní akce. 

 

 

 

 

Poznávací exkurze do Prahy 

Ve dnech 22. 10. – 24. 10. 2018 se konala poznávací exkurze do Prahy, zúčastnili se jí vybrání žáci ze tříd 9. A i 9. B. Po příjezdu do Prahy žáci navštívili Václavské náměstí a prohlédli si sochu sv. Václava. Potom jejich kroky směřovaly na Staroměstské náměstí, kde měli možnost vstoupit do prostor Staroměstské radnice s orlojem. Podívali se do sálů radnice a na 70 metrů vysokou radniční věž. Děti si také užily pohled na nově zrekonstruovaný Staroměstský orloj, protože tento technický zázrak už lidé obdivují přes 600 let. Po obědě žáky čekala prohlídka Národního divadla s odborným výkladem. Během prohlídky se mohli se posadit do hlediště a spatřit slavnou Hynaisovu oponu. Na závěr prvního dne se žáci vydali na Petřínskou rozhlednu, kde měli možnost vstoupit do zrcadlového bludiště. Druhý den následoval odjezd do centra města. Prohlídka pravoslavného chrámu svatého Cyrila a Metoděje zahrnovala také památník parašutistů v kryptě kostela. Další památka, která je naprosto uchvátila, byl Karlův most. Zde žáci rozchod přivítali s velkým nadšením, pořídili si mnoho hezkých fotek na památku a dotkli se sochy Jana Nepomuckého pro štěstí. Cesta poznání se potom přesunula na Malou Stranu do barokního kostela sv. Mikuláše. Potom žáci vstoupili do areálu Pražského hradu. Zde navštívili katedrálu sv. Víta, baziliku sv. Jiří a prošli se slavnou Zlatou uličkou. Večer byl pro žáky připraven další kulturní program v podobě návštěvy Divadla Bez zábradlí a divadelního představení Tři muži na špatné adrese, kde účinkovali v hlavních rolí Karel Heřmánek, Zdeněk Žák, Antonín Procházka a Johanna Tesařová. Poslední den exkurze byl zakončen návštěvou židovského hřbitova a prohlídkou Pinkasovy synagogy. Poté už na žáky čekal pouze rozchod na Václavském náměstí a cesta domů. Věříme, že si žáci dovezli z Prahy mnoho krásných i nezapomenutelných zážitků, na které budou ještě i po letech rádi vzpomínat.

 

  

IRIS 2.A - O stromech pod stromem

Dne 8. 10. se žáci 2. A zúčastnili interaktivního programu s názvem O stromech pod stromy. Děti si mohly velmi zajímavou a zábavnou formou ověřit své znalosti o stromech a přírodě. Zkoumaly stromy pomocí zrcátka, speciální lupy na kůru, hledali zvířátka, vyrobily si zvukové dřívko a vyzkoušely si spoustu dalších aktivit.Tento program si v Kolářových sadech připravili lektoři svazu ochránců přírody Iris. 
Děti byly nadšené a plné dojmů. 

 

Soutěž 7.tříd v německém jazyce

Dne 18.6.2018 se konal na naší škole již třetí ročník soutěže 7. tříd v německém jazyce. Po absolvování písemné části postoupilo 6 nejúspěšnějších žáků do druhého, závěrečného kola, ve kterém žáci prokázali vynikající pasivní i aktivní znalost cizího jazyka v úkolech zaměřených na poslech a na konverzaci. Výhercům blahopřejeme!
 

 Okresní kolo soutěže „Mladý zahrádkář“

Ve čtvrtek 10.5.2018 proběhlo na Švehlově střední škole polytechnické v Prostějově okresní kolo soutěže „Mladý zahrádkář“.

Naši školu reprezentovalo celkem 6 žáků. V kategorii mladší žáci ZŠ (4. – 6. třída) to byla Lucie Novotná a Dana Svozilová ze 6.B. V kategorii starší žáci ZŠ (7. – 9. třída) to byl Dominik Ševčík ze 7.A, Jan Mlčoch a Vojtěch Povýšil ze 7.B a Michael Roba z 9.A.

Soutěžící museli obstát v testu teoretických znalostí z oblasti pěstování rostlin a v praktickém poznávání rostlinného materiálu. Za svoji snahu obdrželi všichni soutěžící od pořadatelů malé občerstvení, propisku, přívěšek na klíče a balíčky s osivem. Deset nejlepších soutěžících z každé kategorie bylo oceněno ještě diplomem a knižním darem, tři nejlepší navíc pohárem.

V kategorii mladší žáci se z 37 soutěžících umístila na 9. místě Dana Svozilová ze 6.B. V kategorii starší žáci se z 18 soutěžících umístil na 8. místě Jan Mlčoch ze 7.B a na krásném 3. místě Michael Roba z 9.A. Také ostatní žáci, kteří reprezentovali naši školu, dosáhli velmi dobrého umístění.

Všem účastníkům soutěže děkuji za vzornou reprezentaci školy.

 

Lucie Ščudlová

 

Běží celá škola

Děti ze všech tříd postupně změřily síly v běhu kolem areálu naší školy, jenž měří cca 600 m.

Všichni bojovali o nejlepšího běžce/běžkyni třídy a také o nejlepšího běžce/běžkyni celého 1. a 2. stupně.

Nejrychlejší na 1. stupni byli : Agáta Chytilová ze 4.C a  Michal Bálint z 5.A.

Nejrychlejší běžkyní na 2. stupni se stala Nikola Vránová ze 6.C a absolutním vítězem Jakub Schneider z 9.B

 

Vítězům gratulujeme a všem dětem děkujeme za účast. Těšíme se opět za rok !

Zlatý list

Dne 4. 5. 2018 se 12 žáků z druhého stupně zúčastnilo přírodovědné soutěže Zlatý list v koridoru Hloučela v Prostějově. Soutěž probíhala na soutěžní stezce podél řeky Hloučely, kde žáci na jednotlivých stanovištích odpovídali na otázky z různých přírodovědných oborů. Tato kolektivní soutěž probíhala v šestičlenných družstvech rozdělených na dvě tříčlenné hlídky. V mladší kategorii se žáci umístili na 10. místě s výsledkem 112 bodů a ve starší kategorii se umístili žáci na 9. místě se 104 body. 
Bylo pěkné počasí, žákům se soutěž velmi líbila.
 
Mgr. K.Straková

 

 

Seiferos

Letové ukázky dravců a sov. Naživo a z bezprostřední blízkosti si děti mohly nejen prohlédnout, ale i pohladit některé z největších i nejmenších dravců a sov naší přírody.

 Sportovní sezóna začala úspěchem

O pohár Zdravého města Prostějova

 Ve čtvrtek 19. 4. 2018 proběhl již XVI. ročník soutěže „ O pohár Zdravého města Prostějova“. Soutěžila čtyřčlenná smíšená družstva žáků šestých tříd všech prostějovských základních škol. Celkem se soutěže zúčastnilo 18 družstev. Družstvo ze 6. B ve složení Aneta Kytlicová, Anna Marková, Radim Nováček a Petr Vojkůvka získalo vynikající 2. místo. Družstvo 6. A ve složení Radka Šmídová, Zuzana Zapletalová, Jan Černý a Tomáš Majer získalo 11. místo. Družstvo      6. C ve složení Julie Miklíková, Zuzana Šponarová, Bohdan Ivanyk a Patrik Ticháček získalo  13. místo.

 Všem moc děkujeme.

 

 

Jazyková soutěž - Umím hezky česky

Ve čtvrtek 12. 4. 2018 soutěžili vybraní žáci třetího, čtvrtého a pátého ročníku
v jazykových vědomostech a dovednostech.
V disciplínách Čtenář, Kufřík, Spoje, Kouzelná písmenka, Práce na interaktivní tabuli a Audio-ukázka měly děti možnost předvést své čtenářské dovednosti, slovní zásobu, znalosti o autorech dětských knih, práci s textem a interaktivní tabulí i porozumění textu.

Za třetí ročník se mezi sebou utkala 3 družstva: Na prvním místě se umístili žáci III. A.

Ve čtvrtém ročníku mezi sebou zápolily rovnou čtyři třídy:První příčku obsadilo družstvo žáků IV. C.

Nejstarší žáky 1. stupně reprezentovaly děti:Nejvíce bodů získala třída V. C.

Každý člen vítězného týmu z jednotlivého ročníku byl odměněn dárkovou poukázkou do knihkupectví Dobrovský v hodnotě 200,- Kč. Všichni zúčastnění dostali sladkou odměnu za ohromnou snahu, kterou v zápolení předvedli.

Poděkování patří také žákyním 8. B, které svou asistencí na jednotlivých stanovištích svým mladším spolužákům pomáhaly. Rovněž velké díky patří dvěma redaktorkám školního časopisu Pažout ze III. C, které soutěž nafotily.

Dětem se soutěživé odpoledne velmi líbilo a už se prý těší na příští rok, až si znovu poměří své síly.Mgr. Eva Vlková (III. C) a Mgr. Eva Zlámalová (II. B)

Nové "interaktivky" pro naše nejmladší 

Další dvě nové interaktivní tabule udělaly radost v první a druhé třídě. Děti můžou, kromě zajímavých pracovních úkolů , také tančit, poslouchat zvuky přírody a vidět mnoho nového. Radost mají opravdu velkou :)

 

Škola otevřela brány i v sobotu - kovářům z Helfštýna

Krásné sobotní dopoledne nezůstala brána naší školy zamčená, ale otevřela se pro všechny, kteří chtěli vidět práci kovářů. Kromě tradičních kovářských příběhů mohli všichni návštěvníci vidět i řemeslo v praxi, vlastnoručně si vyrobit různé mince nebo vykovat přívěšek z podkováku. Kovářský pár z Helfštýna měl nejen řemeslné, ale i divadelní zkušenosti a kdo přišel, odcházel nadšený. 

Školky na návštěvě

Každý rok připraví ti nejšikovnější žáci - a že jich je požehnaně - program pro děti ze školek. Hodinová podívaná je plná písniček, tančení, hry na nástroje, divadla a soutěží. Předškoláci se rádi zapojují a stejně rádi vidí svoje bývalé kamarády, kteří k nám do školy už chodí. Navštíví také vyučování v prvních třídách a vyzkouší si, jak to v září bude vypadat. Mnohdy už jsou tak šikovní, že by mohli hned začít :) Těšíme se na ně v příštím školním roce!

Den učitelů na ZŠ Dr. Horáka = Den naruby

„Učení bylo fajn, ale být učitelem se rozhodně stát nechci, mám jen jedny nervy“.

 Jeden  z mnoha komentářů tradičního Dne naruby, který ve škole proběhl ve středu 28. března.  Odvážní žáci 9. tříd si na tento den vyměnili role s vyučujícími a vyzkoušeli si  výuku svých mladších spolužáků z 1. stupně. Ve dvojicích  si odpovědně přichystali aktivity do čtení, mluvnice, matematiky, angličtiny, tělocviku i hudební výchovy.

 Pro všechny to byl velký zážitek – malí by si to rádi zopakovali častěji, velcí  „učitelé na zkoušku“  okusili, že stát před plnou třídou upovídaných neposedů není někdy tak jednoduché, jak to ze zadních lavic vypadá. Všichni to však zvládli bezvadně a ze tříd odcházeli s pochvalou a někdy i s potleskem.

 

 

 

 

 

Recitační úspěch

V úterý 27.3.2018 se naši žáci zúčastnili okresního kola recitační soutěže. I přes velkou konkurenci základních i uměleckých kol se nám podařilo v I.  i ve  II. kategorii získat čestné uznání za osobitý projev. Toto ocenění převzaly Karin Všetičková ze 2.C v  I. kategorii a Julie Kolářová z 5.C ve II. kategorii. Moc gratulujeme!!     Mgr. Renata Kratochvilová

Velikonoční přehazovná - 27.3.2018

Turnaj mezi 3. - 5.ročníky proběhl podle pravidel, bez zranění a ke vší spokojenosti. Objevil nové talenty, kteří nás budou reprezentovat v okresní soutěži. Velký dík za přípravu a průběh patří všem třídním učitelkám I.stupně.

Automat na školní potřeby už je v provozu

V jiné škole ho nenajdete! Automat na školní potřeby jako jsou tužky, pera, sešity, ořezávátka a další věci, které běžně děti ztrácí nebo jim jednoduše dojdou si teď během pár vteřin mohou pořídit v automatu na spojovací chodbě. K dispozici jsou i základní hygienické potřeby a pár věcí jen tak pro radost. O jeho provoz se starají 4 ambasadoři, kteří ho v případě potřeby doplňují a věci doobjednávají.        

 

Protidrogový vlak

Žáci 8. a 9. tříd si v protidrogovém vlaku prošli feťáckým příběhem. V doprovodu zkušených průvodců si tři skupiny našich žáků prožily osudy tří mladých lidí, kteří se dostali do kontaktu s drogou. Každý osud má jiný vývoj i konec – od dobrého po fatální. V posledním vagonu čekali prostějovští policisté, kteří tento fiktivní příběh doplnili reálnými případy z praxe a ochotně odpovídali na naše otázky. Snad bylo splněno poslání této akce – uvědomit si, že každý má svobodu a musí se sám rozhodnout pro svoji životní cestu. A ta špatná někdy začíná u toho, že nedokážeme odmítnout první cigaretu. 

 Poznávací exkurze do Prahy

 

Ve dnech 21. – 23. 3. 2018 se konala poznávací exkurze do Prahy, zúčastnili se jí vybrání žáci ze tříd 9. A i 9. B. Avšak ani mrazivé počasí nikomu nezkazilo náladu a všichni se těšili na nové zážitky.

            Po příjezdu do Prahy žáci navštívili Václavské náměstí a prohlédli si sochu sv. Václava. Potom jejich kroky směřovaly na Staroměstské náměstí, kde měli možnost vstoupit do prostor Staroměstské radnice s orlojem. Podívali se do sálů radnice, ale největší zážitek si odnesli z téměř 70 metrů vysoké radniční věže, protože její ochoz nabízí nejkrásnější výhled na historické jádro města. Další památka, která je naprosto uchvátila, je Karlův most. Zde žáci rozchod přivítali s velkým nadšením a pořídili si mnoho hezkých fotek na památku. Na závěr prvního dne se žáci vydali na Petřínskou rozhlednu.

            Druhý den následoval odjezd do centra města. Prohlídka pravoslavného chrámu svatého Cyrila a Metoděje zahrnovala také památník parašutistů v kryptě kostela, který zanechal v dětech velmi silné pocity. Cesta poznání se potom přesunula na Malou Stranu do barokního kostela sv. Mikuláše. Potom se žáci přesunuli do areálu Pražského hradu. Zde vstoupili do Starého královského paláce a navštívili katedrálu sv. Víta, baziliku sv. Jiří a prošli se slavnou Zlatou uličkou. Po obědě je čekala prohlídka Národního divadla s odborným výkladem. Žáci měli dokonce možnost se posadit do hlediště a spatřit slavnou železnou oponu.

Večer byl pro žáky připraven další kulturní program v podobě návštěvy Hudebního divadla Karlín a muzikálového představení Dracula, kde hlavní roli ztvárnil Daniel Hůlka.

            Poslední den exkurze byl zakončen návštěvou židovského hřbitova a prohlídkou Pinkasovy synagogy. V synagoze nalezli jmenné seznamy českých a moravských Židů, kteří zahynuli během holocaustu. Poté už na žáky čekal pouze rozchod na Václavském náměstí a cesta domů.

            Věříme, že si žáci dovezli z Prahy mnoho krásných i nezapomenutelných zážitků a budou se do stověžaté matky měst rádi vracet.

 

 

  

 

 

A díky Vašim ( a našim) dětem je náměstí velikonočně krásné :)

více fotografií na FCB školy

Kid´s Athletics - sportovní úspěch

Dne 20.3.2018 se vybraní žáci čtvrtých a pátých ročníků zúčastnili každoroční soutěže IAAF Kid’s Athletics ve Sportcentru v Prostějově. Soutěžilo družstvo pěti chlapců , kteří vybojovali nádherné 1. místo.Také družstvo děvčat porovnávalo své síly s ostatními školami. Ta obsadila pěkné 2. místo. Všem soutěžícím blahopřejeme a přejeme další sportovní úspěchy.
Mgr. Jitka Chytilová

MAXITABLET

Nebojíme se nových technologií - obří tablet na zpestření výuky jazyků, tělocviku a všeho, co naše žáky napadne. Přestávky trávíme tancem nebo vědomostními kvízy - a je to tak lepší:)

Březen - měsíc knihy

Dnes 21. 3.  jsme navštívili s žáky oddělení dětské knihovny v Prostějově, zvoleným literárním tématem byly POVĚSTI, které doplnily učivo vlastivědy a navázaly na ukázky četby v čítance. Žáci si připomenuli pověsti z našich dávných dějin a také autory, které  se danému literárnímu žánru ve své tvorbě věnovali / A. Jirásek – Staré pověsti české, Z. Adla – Obrázky z českých dějin a pověstí /. Dále se seznámili s pověstmi místními např. o založení STAROREŽNÉ  v Prostějově nebo o prvních HANÁCÍCH. Dále si žáci osvojili význam slov – necky, valcha, bžunda, mrtvina atd. a pověsti si také poslechli i v hanáckém nářečí. Návštěva knihovny byla velkým přínosem a obohacením výuky. Žáci byli velmi spokojeni a už teď se těší na další návštěvu a zajímavé povídání o knihách, literárních žánrech a spisovatelích 

 Mgr. Marie Hrubá, 4. A

Divadélko první pomoci

Ve spolupráci s ČČK Prostějov pořádáme každoročně realistické besedy, kde "školíme" žáky umět se orientovat a zasáhnout při neočekávaných situacích. Besedy jsou odborně vedené a velmi oblíbené právě pro svou skutečnost připomínající atmosfétu.

Recitační soutěž na 2.stupni

Ve středu 7. 3. 2018 se vybraní žáci druhého stupně zúčastnili školního kola recitační soutěže. Soutěžící byli rozdělení do 2 kategorií. Do první kategorie byli zařazeni žáci 6. a 7. tříd, do druhé kategorie žáci 8. a 9. tříd.  Všem účastníkům byly rozdány sladkosti jako ocenění jejich snahy a pro vítěze byly připraveny malé věcné ceny.

Výsledky recitační soutěže školního kola:

I. kategorie  - 6. a 7. třída

1.      1. místo – Dana Svozilová

2.      2. místo – Barbora Králová

3.      3. místo – Zuzana Zapletalová

 

II. kategorie - 8. a 9. třída

1.       místo – Nikol Šindlerová

2.       místo – Tereza Kaštylová

3.       místo – Sára Bráchová

Všichni úspěšní recitátoři jsou nominování do okresního kola v Prostějově, které se koná 27. března 2018 v klubu DUHA.

Všem recitátorům děkujeme za hezky strávenou hodinu poezie a za jejich vzornou přípravu na soutěž. Vítězkám přejeme hodně štěstí při reprezentaci naší školy v okresním kole. 

 

 

 

 

 

 Finálové kolo soutěže „Chemík“

Ve čtvrtek 1.3.2018 proběhlo na Švehlově střední škole polytechnické v Prostějově finálové kolo chemické soutěže „Chemík“, do které postoupilo 8 nejlepších řešitelů ze tří internetových kol. Mezi nimi byl i Štěpán Povýšil z naší 9.A. Soutěžící poznávali chemické sklo a pomůcky, museli prokázat znalosti týkající se periodické soustavy prvků, tvorby vzorců a názvů chemických sloučenin a základních chemických výpočtů. V praktické části prováděli titraci a určovali koncentraci neznámého roztoku. Štěpán se umístil na krásném 3. místě a odnesl si nejen spoustu zážitků, ale i krásnou cenu.

 

Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

 

 

 

28.2.2018 Besedy s hasiči pro 2.ročníky

Pravidelný seriál besed s hasiči o prevenci a chování v případě ohrožení dnes opět děti zaujal i pobavil. Se záludnými otázkami si hravě poradily a dokonce si mohly vyzkoušet hasičskou výstroj na vlastní kůži.

23.2.2018 Čtenářské koutky

Vzdělávání nikdy nekončí a to ani pro pedagogy, proto se snažíme zařazovat a používat nové metody a znalosti ze všech školení, které absolvujeme. Takhle vypadá čtenářská dílna ve 2.C aneb - nechejme děti číst...

Jako každý rok proběhla na I.stupni 15.2.2018 recitační soutěž. Celkem se zúčastnilo 76 žáků ve 4 kategoriích. 

Kat.1.tříd

1. Daniel Friedl 1.A, Ella Jelínková 1.A

2. Adéla Kalábová 1.B

3. Tereza Krobotová 1.A

 

Kat. 2.tříd

1. Karin Všetičková 2.C

2. Tomáš Kýr 2.C, Jana Hýblová 2.C

3. Jan Kovář 2.B

 

Kat. 3.tříd

1. Zuzana Dostálová 3.C

2. Nikola Snášelová 3.B

3. Eliška Kudelová 3.C

 

Kat. 4.+5. tříd

1. Michaela Milerová 5.B

2. Tomáš Daněček 5.C, Julie Kolářová 5.C

3. Lucie Matějová 4.A, Jakub Toman 4.B, Antonín Nevřela 5.B, Šimon Šafranek 5.A


Všem gratulujeme a postupujícím přejeme úspěch v okresním kole.

PAŽOUT 1/2017 - PODZIM

Po roční pauze začal znovu fungovat redaktorský kroužek a časopis Pažout, kterému je víc jak 22 let, opět spatřil světlo světa. Najdete ho v elektronické podobě ve složce ŠKOLA - Zpávy z akcí. Pěkné počtení.

 

Dýňodlabání  

5. 10. 2017 se zúčastnilo 20 žáků naší školy soutěže Olomouckého kraje v Dýňodlabání na výstavě Flora Olomouc. Dvojice dětí dlabaly a zdobily dýně, které dostaly přímo na  místě. V kategorii mladších se umístila na 1. místě naše dvojice Anita Dostálová a Petr Vojkůvka ze 6.B. V kategorii starších vznikly také velmi nápadité a zdařilé práce. Žáky tvoření bavilo a pak si prohlédli celou podzimní expozici Flory.

 

 

Mikulášská nadílka

Stalo se již mnohaletou tradicí, že 5. prosince chodí na  1. stupni Mikuláš se svou družinou. Také v letošním roce to byla pro děti velká událost. Vždyť Mikuláše, čerty a anděly nevidí každý den. Potom, co zazpívaly písničku nebo řekly krátkou básničku, dostaly od Mikuláše nadílku.

 

  

 

 

 

Předvánoční Vídeň

 

Tradiční se už pro žáky naší školy stal poznávací zájezd do adventní Vídně. Tentokrát jsme jeli 15.prosince. Navštívili jsme zámek Schönbrunn, prohlédli jsme si zámecký park a nakoupili jsme na adventních trzích. Viděli jsme Hofburg, prošli jsme centrem Vídně a obdivovali jsme chrám sv. Štěpána. Naše putování po Vídni jsme zakončili u vídeňské radnice na vánočních trzích.

 

 

 

The School Champion of English

Na začátku měsíce února proběhla na naší škole již tradiční soutěž v anglickém jazyce- The School Champion of English. Soutěže se aktivně zúčastnilo celkem 45 žáků v písemném kole.

Žáci soutěžili ve dvou kategoriích – kategorie I. – 6.a 7. ročník, kategorie II. – 8. a 9. ročník. Do ústního kola postoupilo pět nejlepších z každé kategorie a zde museli prokázat své komunikační schopnosti a slovní zásobu z oblasti čtyř tématických celků. A jak to dopadlo?

kategorii 6. a 7. tříd se na prvním místě umístil Jan Mlčoch ze 7.B, druhá skončila Lucie Zárubová ze 7.B a třetí místo si odnesla Nikola Stančíková, taktéž ze 7.B.

kategorii 8. a 9. ročníků zvítězil Filip Šiška ze třídy 9.A, druhé místo patřilo Vendule Tesařové z 8.A a na třetím místě se umístila Barbora Šlézarová z 8.A.

 

Všem účastníkům děkujeme a gratulujeme těm, kteří se umístili na předních místech.